Ev tozu akarlarından korunmak için alınabilecek önlemler…


Ev tozu akarları yatak, yastık, yorgan, battaniye, halı, perde ve koltuk gibi tekstil ürünlerinde, tüylü oyuncaklarda yaşarlar.

İnsan deri döküntüleri ile beslenirler.

Nemli ortamlarda (%55 ve üstü) daha çok ürerler.

Dışkıları alerjendir.

[ads1]

Havada uçmazlar, bu nedenle temizlik yapıldığı zaman havaya karışarak sorun oluştururlar.

Korunmak için neler yapılabilir?

1. Evde rutubet olmamalıdır. Ev ve özellikle de çocuğun yattığı oda sık sık havalandırılmalıdır.

 

2. Evdeki nem oranının artması ev tozu akarlarının üremesini arttırır. Bu nedenle ev içinde çamaşır kurutulmamalı, soba üstüne su ya da petek üstüne ıslak bez konmamalıdır.

 

3. Her hafta yastık kılıfları, çarşaflar ve nevresimler değiştirilmelidir. Yastık kılıfları, çarşaflar ve nevresimler her hafta, perdeler ise 3 ayda bir 55 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir.

4. Ev temizliğinde HEPA filtreli 2 kat torbalı elektrik süpürgeleri kullanılmalıdır. Evde temizlik yaparken çocuğun temizlik yapılan odanın dışında olması ya da gerekli durumlarda maske takması önerilir.

[ads1]

5. Çocuğun yatak odasında kitap ve toz tutacak eşya bulunmamalıdır. Tüylü ve içi kumaş ya da yün doldurulmuş oyuncaklar kaldırılmalıdır. Kaldırılması mümkün değilse oyuncaklar haftada bir kez 55 derecede yıkanmalı veya haftada bir kez 24 saat boyunca buzdolabının buzluğunda tutulmalıdır.

 

6. Evde duvardan duvara halı (halıfleks) olmamalıdır. Çocuğun yattığı odadaki halıların kaldırılması, evde mümkün olduğu kadar çamaşır makinesinde yıkanabilen tüysüz kilimlerin kullanılması daha uygundur.

 

7. Koltukların silinebilen deriden ya da plastikten olanı tercih edilmelidir. Koltuk ve kanepelerin baş ve kolların değdiği kısımları önce elektrik süpürgesi, sonra da nemli bir bez ile temizlenmelidir.

[ads1]

8. Ev tozu akarlarını öldüren akarisid adı verilen kimyasal toz ya da sıvı maddelerin etkinliği gösterilmemiştir.

 

9. Çocuğun yatağı, yorganı ve yastığı anti-alerjik kılıflar (doktorunuza sorunuz) ile kaplanmalıdır. Ev tozu akarlarına karşı önerilen önlemlerden en etkilisi budur. Diğer önlemlerin evdeki akar miktarını azaltmasına rağmen klinik etkinliğini gösteren kesin kanıt bulunamamıştır.

 

Orhan Sevinç CURA

Çocuk Hekimi

Eğitici ve Bilgilendirici diğer yazılardan haberdar olmak için sayfamızı beğenmeyi unutmayın…

Sosyal Dünya

[ads1]


Send this to a friend