Babanın oğlunun görünüşüyle alay edenlere verdiği ders…


7 yaşında arkadaşları tarafından görünüşü yüzünden “Canavar” lakabı takılan çocuğun babasının facebook paylaşımıyla verdiği ders…

7 yaşındaki, Jackson Bezzant, okulda yemeğini yerken  kendisinden büyük olan 3 çocuk yanına yaklaşarak, ona sataşmaya ve onunla alay etmeye başladılar.

Jackson yerinde çaresizce otururken ona “Canavar” ve “Çirkin şey” gibi sözler söylüyorlardı.

Şanslıydı ki yakınlardaki bir öğretmenin çocuklara müdahale etmesiyle olay daha ileriye gitmeden sonlanmıştı.

Fakat bu olay  babasının gözlerini yaşartmaya yetecek kadar ciddi bir durumdu.

Jackson  yüzdeki kemiklerin ve dokuların gelişimini olumsuz etkileyen nadir bir hastalık olan Treacher Collins sendromuyla doğmuş bir çocuktu.

Dan yumuşak kalpli oğlunun görünüşü yüzünden devamlı olarak akranları ve   diğer insanlar tarafından alay malzemesi yapıldığına şahit oluyordu.

“Bir keresinde, yanımızdan bir bayan geçerken yanındaki oğluna ‘Küçük çocuğun yüzünü gördün mü?’ dediğini duyduk. Anne böyle söylüyorsa çocukları neler söyle düşünün artık. “

Jakson’ın okulda yaşadıklarını da duyduktan sonra, Dan birşeyler  yapmaya karar verdi.

Ve facebook üzerinden bütün ebeveynlere ders olacak aşağıdaki paylaşımı yayınladı;

Çevirisi :

“Kalbim şu an parçalanmış durumda. Ruhum sanki göğsümden çıkıyormuş gibi hissediyorum. Oğlum olan bu güzel genç adam ömrüm boyunca hiç görmediğim kadar aşağılayıcı yorumlara ve dışlanmalara katlanmak zorunda kalıyor. Devamlı olarak arkadaşları tarafından ucube, çirkin, ve canavar olarak çağırılıyor. İntihar etmeyi düşünüyor. Henüz 8 yaşında bile değil. Hiç bir arkadaşı olmadığını ve herkesin ondan nefret ettiğini söylüyor. Çocuklar ona taşlar atıyor ve korkunç ifadelerle ona bağırıyorlar. Lütfen, lütfen bir dakika durun ve onun sizin çocuğunuz olduğunu düşünün. Bir dakika durun ve  özel gereksinimli çocuklar hakkında çocuklarınızı eğitin. Onlara oğlumuza karşı sevgi ve merhametten bahsedin. Onun hastalığı Treacher Collins. Araştırabilirsiniz. Korkunç ameliyatlara maruz kaldı ve gelecek yıllarda bir kaç tane daha var. Anlatacak çok şey var ancak uzatmak istemiyorum, lütfen çocuklarınızı eğitin. Lütfen bunu paylaşın. Hiç kimsenin başına bu durum gelmemeli.”

Dan’ın bu paylaşımı herkesi öyle etkiledi ki bir anda binlerce kez paylaşıldı ve büyük bir etki ve farkındalık oluşturdu.

Şimdi, Jackson’un okulundaki diğer çocuklar onunla arkadaş olmak ve onu korumak için ona ulaşmaya çalışıyorlar.

Ve son olarak Dan,

“Ailelerden paylaşımımı okumalarını ve içimi acıtan durumu anlamalarını istiyorum, Lütfen çocuklarınızı eğitin, başkalarına zorbalık yapmak iyi bir şey değildir.” diyor.

Dan’ın paylaşımı  bölgelerindeki Treacher Collins hastalığını paylaşan  diğer iki çocuğu da Jackson’la  buluşturdu. Birlikte vakit geçirmek için oyun günleri bile planlıyorlar artık.

_____________________

Bu ve benzeri olaylar ne yazık ki çevremizde de yaşanıyor.

Bu konuda ebeveynlere büyük görevler düşüyor.

Çocuklarımıza, özel gereksinimleri olan, kalıcı bir hastalığı veya fiziksel engeli olan diğer insanlara karşı nasıl davranmalarını gerektiğini öncelikle kendimiz örnek olarak öğretmemiz gerekiyor.

 

Bu konuda farkındalık oluşturması için bu yazıyı herkesle paylaşabilirsiniz…

Diğer paylaşımlarımızdan haberdar olmak için facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın…

Sosyal Dünya

 

 

 


Send this to a friend